Ziemeļu forti

Ziemeļu forti

19. gadsimta beigās, lai pasargātu Liepājas jūras kara bāzi ienaidnieka uzbrukuma gadījumā, tika izbūvēti nocietinājumi tagadējās Karostas teritorijā un arī Liepājas centrā un pie dienvidu robežas.

Nepilnus 10 gadus pēc to izbūves – 1908. gada novembrī – Liepājas cietoksni likvidēja, jo atzina, ka tā celtniecība bijusi stratēģiska kļūda. Daļu lielgabalu demontēja un aizveda uz Kauņas cietoksni Lietuvā, daļu pārkausēja. Lai iznīcinātu nocietinājumu, fortifikācijas būves tika divas reizes spridzinātas. Līdz mūsdienām saglabājušās līdz galam nesaspridzinātās artilērijas baterijas un pazemes būves.

Starp Ziemeļu fortiem un Cietokšņa bateriju Nr. 3 uz nocietinājuma sienas  skatāms sievietes portrets. To 2018. gadā gleznojis franču mākslinieks ar pseidonīmu Al Sticking, iedvesmojoties no Sv. Annas baznīcā sastaptās sievietes un viņas dzīves stāsta.

Ziemeļu forti ir zināmākā un vizuāli iespaidīgākā Liepājas cietokšņa daļa. To vēsturiskais nosaukums ir Cietokšņa baterija Nr. 1.

Ziemeļu forti tāpat kā Karosta padomju laikā bija slēgta militāra teritorija, taču šodien daļēji saspridzinātos vēstures labirintus ir iespējams brīvi apskatīt.

Tomēr, apmeklējot Ziemeļu fortus, jābūt ļoti uzmanīgiem. Baltijas jūras stāvkrasts Karostā, tāpat kā citviet Latvijas piekrastē, ir bīstams, un krasts var iebrukt. Tāpēc aizliegts staigāt zem fortu drupām.

Apmeklētāju ērtībām Ziemeļu fortos pieejama labiekārtota piknika vieta. Fortus iespējams apskatīt arī gida pavadībā, kā arī šeit tiek piedāvātas komandu spēle „Bēgšana no PSRS”.

Citas nocietinājuma daļas apskatāmas arī 14. novembra bulvārī – Redāns un Vidus forts.